Síla ze dřeva – Jak bioenergie založená na biomase přispívá k boji proti globálnímu oteplování?
Každý dnes ví o zprávě IPCC zveřejněné v říjnu 2018, která prosazuje omezení globálního oteplování na +1,5 °C do roku 2050 omezením emisí uhlíku.
Nesplnění tohoto cíle bude mít významný dopad jak na člověka, tak na náš ekosystém. Některé části zeměkoule, jako je oblast Perského zálivu, se mohou stát neobyvatelnými, zatímco zvyšující se teploty urychlí rychlost tání polárních ledovců, což povede ke zvýšení hladiny moří, které katastroficky změní pobřežní oblasti.
Pro boj s touto hrozbou musí být emise uhlíku do roku 2030 sníženy na polovinu ze současné úrovně a znovu na polovinu do roku 2040 a 2050. Emise z fosilních paliv by měly vrcholit nejpozději do roku 2020 a do roku 2050 by měly klesnout přibližně na nulu.
Snížení emisí lze dosáhnout pouze okamžitým zavedením obnovitelných energetických řešení bez emisí uhlíku, která nahradí zdroje energie založené na fosilních palivech.
Biomasa jako zdroj energie
Biomasa jako zdroj energie označuje dřevo a další organické materiály, které lze použít jako obnovitelné palivo pro výrobu elektřiny a tepla.
Energetická řešení založená na biomase mají oproti jiným běžným formám obnovitelné energie, jako je fotovoltaika a vítr, tu výhodu, že energie z biomasy má 100% dostupnost bez ohledu na denní dobu, roční období nebo počasí. Malý rozsah instalací umožňuje vysokou míru výroby energie na místech s omezenou plochou.
Biomasu lze použít jako sklizenou panenskou biomasu nebo jako vedlejší proud průmyslového nebo zemědělského procesu. Využívání přebytečné biomasy jako zdroje energie má další potenciální pozitivní dopad – snižuje dopad lesních požárů, které v posledních letech zdevastovaly rozsáhlé oblasti.
Počkejte – je uhlíkově neutrální nebo ne?
Používání biomasy jako zdroje energie vypouští uhlík do atmosféry v okamžiku výroby energie, když se uhlík vázaný na biomasu uvolňuje. Tento efekt je však pouze krátkodobý, protože stejné množství může být později vázáno na opětovný růst biomasy, takže čistý přírůstek uhlíku je nulový, na rozdíl od fosilních zdrojů energie, které uhlík do atmosféry přidávají neustále.
Odpovědní poskytovatelé biomasy dbají na to, aby za každý pokácený strom byl vysazen nový, aby se znovu započal cyklus vázání uhlíku, a aby zpracování a přeprava paliva z biomasy probíhala ekologickým, ekologickým a klimaticky šetrným způsobem.
Co dělá Volter pro naše klima?
Poskytujeme řešení, která vyrábí teplo a elektřinu z biomasy pomocí technologie zplyňování. Pokud je palivo z biomasy vyráběno zodpovědně, tento proces nevede k čistému nárůstu uhlíku, jako tomu je při používání paliv na bázi fosilních paliv.
Výroba elektřiny nebo tepla pomocí Volterova kogeneračního systému vytváří čistý nárůst o 0 g uhlíku přidaného do atmosféry. Přímé emise uhlíku na kilowatthodinu elektřiny jsou srovnatelné s uhlím, ale jsou nižší a jsou dlouhodobě vyrovnány na nulu díky odpovědnému hospodaření s biomasou.
jednej teď
Abychom do roku 2030 snížili naše současné emise uhlíku na polovinu, přičemž po roce 2020 dojde k výraznému snížení, musíme okamžitě podniknout kroky. Zde je to, co Volter navrhuje:
Nahraďte kogeneraci spalující ropu nebo uhlí obnovitelnými řešeními, jako jsou fotovoltaika, vítr nebo zdroje energie založené na biomase.
Vytvořte odpovědné hodnotové řetězce řízení biomasy poskytující palivo pro energii a místní obchodní modely
Jednejte rychle – emise uhlíku musí dosáhnout vrcholu v roce 2020 – zpočátku pracujte na projektech menšího rozsahu, abyste nahradili kapacitu, kterou lze rychle přeměnit.
My ve Volteru pracujeme na splnění cílů snížení čistých emisí uhlíku do roku 2030 na polovinu – spolupracujte s námi!